Menu

Oddanie kolejnych mega bloków statku pasażerskiego przez CRIST

W listopadzie dobyło się wodowanie kolejnych dwóch mega bloków dla francuskiej stoczni CHANTIERS DE L'ATLANTIQUE o numerach roboczych V34 oraz M34.  Są to kolejne z serii bloki o potężnych rozmiarach wybudowane oraz w pełni wyposażone przez CRIST.

Blok  V34 o masie 9.500 ton, wymiarach 142x43m oraz blok M34 o masie blisko 11.000 ton, wymiarach: 171x40m są to największe mega bloki statków pasażerskich jakie są budowane w Europie i najprawdopodobniej na świecie.

Należy podkreślić, iż bloki są w pełni wyposażone w standardzie gotowego statku (w pełni wymalowane, zamontowane urządzenia, wyposażone w wszelkie instalacje statkowe, wszystkie instalacje kompletnie sprawdzone w najwyższym  standardzie, całość w pełni certyfikowana).

Mega blok o numerze roboczym V34 , który w dniu  11.11.2021 odpłynie do Francji to część statku pasażerskiego dla jednego z największych armatorów - firmy MSC, nazwa statku to: MSC EURIBIA i będzie to jeden z największych pasażerskich statków  na świecie. Warto podkreślić, iż statek będzie hybrydowy zasilany na paliwo lekkie oraz LNG.

Część budowana przez CRIST to śródokręcie wraz z częścią siłowni gdzie zostały już zainstalowane specjalistyczne rurociągi do przesyłu paliwa gazowego, w kolejnym etapie zostaną zainstalowane ogromne zbiorniki LNG.  

Projekt w liczbach: łączna masa około 9.500 ton, 30km rurociągów (wszelkiego typu: od stalowych, nierdzewnych po miedziane, plastikowe z włókna szklanego oraz wysoce specjalistyczne LNG), 100.000 metrów kwadratowych malowanych powierzchni, 800 ton wszelkiego typu urządzeń.

Budowa mega bloków statków pasażerskich części maszynowych w jakich specjalizuje się CRIST jest porównywalna z budową w pełni wyposażonych statków, wymaga ogromnej koordynacji i zaangażowania kilkuset osób każdego dnia w proces budowy. Jest to kolejny z mega bloków jaki dostarcza CRIST, najlepszym dowodem dobrze wykonanej pracy przez CRIST jest satysfakcja oraz uznanie przedstawicieli CHANTIERS DE L'ATLANTIQUE oraz MSC.