Menu

NB 314 Nexans Aurora opuścił CRIST

NB 314 Nexans Aurora, częściowo wyposażony statek do układania kabli opuścił dzisiaj stocznię CRIST. Blisko 150 metrowa jednostka została wykonana na zlecenie norweskiego armatora - Nexans Subsea Operations AS.

 

Kablowiec Nexans Aurora, z systemem pozycjonowania dynamicznego klasy DP3, powstał według projektu ST-297 CLV (Cable Laying Vessel) z okrętowego biura projektowo-konsultingowego Skipsteknisk z Alesund. Statek jest przystosowany do pracy w trudnych warunkach pogodowych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich zdolności manewrowych i utrzymywaniu pozycji.

 

Statek o długości 149,9 m, szerokości 31 m i nośności 17 000 ton pomieści na pokładzie 90-osobową załogę. Jednostka będzie przystosowana do układania kabli energetycznych, w tym układania kabli w wiązkach, ich łączenia, naprawy i ochrony. Dodatkowym wyposażeniem będzie kosz na kabel światłowodowy o ładowności 450 ton.

 

Częściowo wyposażony kadłub jednostki powstał w stoczni CRIST, ostatnie prace wykończeniowe będą realizowanie w norweskiej stoczni Ulstein, natomiast obiorcą finalnym jest firma Nexans Subsea Operations AS. Główną działalności firmy są zaawansowane rozwiązania w zakresie okablowania i łączności. Mając ponad 120 lat doświadczenia Nexans zatrudnia obecnie ponad 26 000 osób na całym świecie.

 

Podstawowe dane jednostki:

Długość jednostki: 149,9 m

Szerokość jednostki: 31 m

Masa całkowita: 17 tys. ton

Załoga: 90 osób